chekani family internet database پایگاه اینترنتی طایفه چکانی
نويسندگان
لینک دوستان

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و وجود امکانات مواصلاتی از جمله پل و قایق، عشایر از این امکانات محروم هستند و برای عبور و مرور از رودخانه کارون در منطقه بازفت شهرستان کوهرنگ از  “ کلک دست ساز بادی” استفاده می کنند!ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٥/۱۸ ] [ ۸:٢٧ ‎ق.ظ ] [ علی چکانی ]
فرامرز بختیار: انقلاب مشروطه ونقش بختیاریها در آن
 
در میان حوادث تاریخی ایران، انقلاب مشروطیت جایگاه برجسته ای دارد. در جریان این انقلاب ایرانیان بر استبداد قرون وسطایی فائق می آیند و برای اولین بار از آزادی، ملت، قانون،‌ عدالت اجتماعی و پارلمانتریسم صحبت به میان می آید ولی به علت بی تجربگی انقلابیون و بازیهای سیاسی مشروعه خواهان و نیروهای استعماری انقلاب از مسیر طبیعی خارج و به بیراهه کشیده شد.

ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٥/۱٧ ] [ ۱:٠٠ ‎ب.ظ ] [ علی چکانی ]
افتخارآفرینی "نصیر شلال" در وزنه برداری المپیک
 
نواب نصیرشلال وزنه بردار دسته ۱۰۵ کیلوگرم ایران، به مدال نقره بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن دست پیدا کرد و به این ترتیب، ایران در این وزن، پس از ۱۲ سال (بعد از طلای حسین توکلی در المپیک سیدنی) صاحب مدال شد. 

ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٥/۱٧ ] [ ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ ] [ علی چکانی ]
نیما یوشیج پدر شعر نو فارسی، از تبار بختیاری بود
 
 
علی (علی خان) اسفندیاری، پدر شعر نو فارسی، شاعری بلند آوازه است که بیشتر به «نیما یوشیج» معروف است. وی در بیست‌ و یکم آبان ‌ماه سال ۱۲۷۶ خورشیدی، برابر با ۱۱ نوامبر ۱۸۹۷ میلادی در یکی از مناطق خوش آب و هوای شمال، در نواحی کوهستانی البرز در منطقه‌ای روستایی به‌نام «یوش»، از توابع شهرستان نور استان مازندران، دیده به جهان گشود.

ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٥/۱٧ ] [ ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ ] [ علی چکانی ]

پروفسور توفیق موسیوند، چوپان نوجوانی که قلب مصنوعی را اختراع کرد

برای پسربچه‌ای که تا چهارده‌سالگی چوپانی می‌کرده و حتی بعد از مهاجرت نیز شب‌ها را به ظرف شستن می‌گذرانده چه سرنوشتی را پیش‌بینی می‌کنید؟ خیلی بعید است که او را یکی از برترین مخترعین و جراحان قلب جهان تصور کنید. پروفسور توفیق موسیوند که 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٥/۱٤ ] [ ۳:۱٤ ‎ب.ظ ] [ علی چکانی ]

این پست  جهت قدردانی از حرکت ارزشمند میلاد میداودی است


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٥/۱٤ ] [ ٢:٢٤ ‎ب.ظ ] [ علی چکانی ]
سخنان "فریدون امیدی" در همایش هیجار 3 الیگودرز؛
بختیاریها هنوز از رادیو و تلویزیون محلی محروم اند
 
بختیاریها هنوز از رادیو و تلویزیون محلی محروم اند
 
فریدون امیدی در سومین همایش فرهنگی "هیجار هنرمندان بختیاری" در شهرستان الیگودرز استان لرستان، گفت: مردم بختیاری، مردمانی شناخته شده و برخوردار از تاریخ ریشه دار و کهن در ایران زمین هستند و اگر موانع شکوفایی فرهنگی بختیاری با اقداماتی نظیر تأسیس رادیو و تلویزیون محلی برای این مردم برطرف شود، همه اندیشمندان جهان خواهند دید که مردم بختیاری همچون گذشته، نه تنها در تاریخ و فرهنگ ایرانزمین بلکه در تاریخ و تمدن جهان نقش مؤثری ایفا خواهند کرد.

ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٥/۱٢ ] [ ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ ] [ علی چکانی ]

مصاحبه شبکه استانی افلاک با شاعره فرهیخته بختیاری

 

زاگرس پرافتخار باز هم به خودبالید و یکی دیگرازفرزندانش افتخارآفرید و افلاک رامیزبان قالی کوه نمود.

 

زاگرس قهرمان همیشه وازبدو پیدایشش درعرصه های مختلف قهرمان پروری کرده ، درجنگ ومبارزه دردفاع وشهادت درورزش وفرهنگ درسخاوت وبزرگی درهنرورزم  واین بارتنها شاعره صاحب اثر بختیاری برای دفاع از هویت وفرهنگ بختیاری واثبات افتخارآفرینی زاگرس حماسه وشعرمی سراید. وبا افتخارمی گوید:

 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٥/۸ ] [ ٢:۳٢ ‎ب.ظ ] [ علی چکانی ]

کتاب "حماسه زاگرس" درباره قیام عمومی بختیاری ها در سال 1308 هجری شمسی علیه استبداد رضاشاهی به رهبری شهید علیرمدان خان، منتشر شد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٥/۸ ] [ ٢:٢٧ ‎ب.ظ ] [ علی چکانی ]
فراخوان وبلاگنویسان لر در اولین دیدار "گهر دورود"
 
فراخوان وبلاگنویسان لر در اولین دیدار "گهر دورود"
 


تیم فوتبال گهر شهرداری دورود نخستین دیدار خود در لیگ برتر را عصر پنج شنبه، ۲۹ تیرماه در ورزشگاه انقلاب کرج برگزار خواهد کرد، به نظر می رسد فعالان بومی گرای لر علاوه بر مسئولیتی که همه لرها در مقابل این تیم فوتبال دارند، مسئولیت های مضاعفی نیز دارند که حداقل حضور فیزیکی ایشان در بازی های اول و دوم این تیم فوتبال را الزامی می کند. 

ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٥/۳ ] [ ٩:٠٧ ‎ق.ظ ] [ علی چکانی ]
درباره وبلاگ

امکانات وب
آپلود عکس
Online User Blog Directory Personal blogs
k2cod go Up