chekani family internet database پایگاه اینترنتی طایفه چکانی
نويسندگان
لینک دوستان

چهار بردگوری تاریخی چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی ثبت شد.
معاون ثبت میراث فرهنگی استان امروز در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: برد گوری های دلنگون و مرادآباد پنج ، نو ترکی و پس‌ قلعه از جمله این آثار هستند که با موافقت شورای سیاست‌گذاری به عنوان میراث ملی به ثبت رسید.
شاهقلیان افزود: ‌پرونده این آثار سه ماه قبل برای تایید شورای سیاست‌گذاری میراث فرهنـگی به تهران ارسال و پس از بررسی کارشناسی به ثبت ملی رسیدند که فهرست این آثار با شماره ثبت ، این ماه به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری ارجاع شد.
وی گفت: بردگوری ها ( سنگ گبری ها ) قدیمی ترین آثار سنگی استان هستند که به دوره ماد تا پایان دوره ساسانیان تعلق دارند و در دین زرتشت به سبب اعتقاد به مقدس بودن خاک از دفن کردن اجساد خودداری نموده و آنها را این بردگوری ها قرار می دادند.
590 اثر تاریخی چهارمحال و بختیاری تاکنون در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

 

 

بردگوری ها    

بردگوری ها (سنگ گبری ها) قدیمی ترین آثار سنگی استان می باشندکه به دوره ماد تا پایان حکومت ساسانیان تعلق دارند.در دین زرتشت به علت اعتقاد به مقدس بودن خاک، از دفن کردن اجساد خودداری کرده و آنها را در محفظه هایی از سنگ که استودان (استخوان دان) نامیده می شد و در اصطلاح بختیاری به آنها بردگوری  می گویند قرار می دادند.
در خطه بختیاری در دل صخره ها و یا سنگ های عظیم،فضاهایی با متوسط طول 30/3 و عرض 2 و ارتفاع 20/1 متر ایجاد می کردند که دارای دریچه های مربع شکل با در سنگی بوده اند. بردگوری ها به گونه ای انفرادی و یا چند تایی حفر گردیده و بیانگر فرهنگ تدفین در طول بیش از 1500 سال در منطقه و  نفوذ مذهب زرتشت و پیروان آن در این خطه هستند. بردگوری ها در بخشهای دیناران، میانکوه و بازفت پراکنده اند.

 

 

 

 

 

 

 [ ۱۳٩۱/٤/٢٩ ] [ ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ ] [ علی چکانی ]
درباره وبلاگ

امکانات وب
آپلود عکس
Online User Blog Directory Personal blogs
k2cod go Up