chekani family internet database پایگاه اینترنتی طایفه چکانی
نويسندگان
لینک دوستان

لباسهای عشایر بختیاری الهام گرفته از طبیعت

شهرکرد - خبرگزاری مهر: لباسهای زنان عشایر بختیاری لباسهای محلی با رنگهای بسیار زیبا و شاد هستند که انتخاب رنگ و طرح آنها الهام گرفته از طبیعت پیرامون زندگی آنهاست.

 


به گزارش خبرنگار مهر،عشایربختیاری از اقوام ایرانی است که عمدتا در استان چهارمحال بختیاری، ساکن است و به دو شاخه طوایف هفت لنگ و طوایف چهار لنگ تقسیم می شود وگویش مردم بختیاری، گویش بختیاری است.

در حال حاضر عشایر از استان گرمسیر به خصوص خوزستان در حال وارد شدن به استان چهار محال و بختیاری هستند و در حال ساکن شدن در مناطق مختلف و خوش آب هوا این استان هستند.

عشایر بیشتر در مناطق مختلف شهرستان کوهرنگ مستقر می شوند و به دامداری می پردازند.

زنان عشایر بختیاری از لباسهای بسیار زیبایی استفاده می کنند که الهام گرفته از طبیعت است.

پوشش سر زنان بختیاری لچک و مینا است که لچک کلاهی است که زیر مینا استفاده و با انواع سکه های قدیمی، مروارید، سنگ و پولک تزیین می شود و انواع مختلف دارد.

مینا روسری از جنس حریر و ابعاد بسیار زیاد به شکل مستطیل است که به صورت بسیار خاصی بسر می کنند مینا را با سنجاق محکم به توسط بندی از یک سوی لچک به سوی دیگر آن از پشت سرشان می آویزند که به آن سیزن گفته می شود.

پوشش زنان بختیاری پیراهنی است بنام جومه یا جوه، جلیقه (جلیزقه) روی پیراهن پوشیده می شود که از جنس مخمل است. همچنین زنان بازوبندی (بازی بند) نیز بدست می کنند که با مهره های رنگی و سنگ تزیین می شود. البته استفاده از آن خیلی عام نیست و بیشتر در عروسی پوشیده می شود.

رنگ لباس زنان بختیاری الهام گرفته از طبیعت است، زنان و دختران جوان در لباسهای خود از رنگ های روشن استفاده می کنند ورنگ لباس خانم های مسن، تیره است.

 

"چوقا" لباس مردان بختیاری

مردان عشایر بختیاری نیز از لباسهای محلی بسیار زیبایی استفاده می کنند، سرپوش مردان بختیاری کلاهی نمدی است که به آن کلاه خسروی هم گفته می شود وبه رنگ های مشکی و قهوه ای روشن و تیره و سفیداست.

مردان بختیاری پیراهنی بنام "چوقا" به تن می کنند که دست بافت زنان عشایر است که از پشم بز به دو رنگ سیاه و سفید تهیه می شود و خاصیت ضد باران دارد و گرما را در زمستان نگه می دارد و در تابستان رطوبت و خنکی را حفظ می کند.

نقش های چوقا، ستون هایی کوتاه و بلند هستند و طرح این ستون ها رااز ساختمان های دوره هخامنشی می دانند که درآن سیاهیهاروبه پایین وسرنگونی وسفیدیهاروبه بالاوسربلندی دارد.

پوشش پایین تنه از شلواری به نام "دبیت" به رنگ مشکی استفاده می شود که شلواری گشاد و بسیار آزاد است وپوشش پا گیوه است که در تابستان رطوبت و خنکی را حفظ می کند و در زمستان گرما را نگه می دارد.

عشایر بختیاری مشکلات بسیار زیادی دارند که می توان تاثیرات خشکسالی و کاهش آب درمحل های استقرار انها را یکی از مهمترین مشکلات عشایر دانست.

خشکسالی تاثیرات بسیار زیادی در کاهش آب چشمه ها در این استان داشته و همچنین موجب خشک دربسیاری از چشمه ها و قناتها شده است.

کمبود سوخت، نامناسب بودن جاده هاکوچ رو، نامناسب بودن پلها بر روی رودخانه ها ازدیگر مشکلات عشایر بختیاری است. منبع:http://newzzz.com

[ ۱۳٩۱/٤/٢٩ ] [ ٤:٢٥ ‎ب.ظ ] [ علی چکانی ]
درباره وبلاگ

امکانات وب
آپلود عکس
Online User Blog Directory Personal blogs
k2cod go Up