chekani family internet database پایگاه اینترنتی طایفه چکانی
نويسندگان
لینک دوستان

طایفه چکانی یکی از طوایف بزرگ ایل بختیاری...

 


 از شاخه چهارلنگ می باشد که محل اصلی سکونت آنان روستای چکان از توابع شهرستان الیگودرز است که از لحاظ جغرافیایی در حد فاصل شهرهای الیگودرز ،  سپیددشت و دورود قرار دارد.

این طایفه از قدیم الایام در این روستا بوده اند به طوری که  نام طایفه برگرفته از نام همین روستا می باشد و علت خطاب کردن این طایفه به این نام اینست که چون اکثریت قریب به اتفاق مردم  این طایفه در یکجا سکونت داشته و به غیر از اینان از دیگر طوایف کسی در این آبادی نبوده است لذا به خاطر یکدست بودن مردم آن همگی با نام  چکانی شناخته می شدند و به این ترتیب هم منطقه شناخته می شده و هم طایفه از دیگر  طوایف مشخص می شد و بنابراین نام طایفه چکانی به این شکل بر سر زبانها جاری شد و کثرت استعمال آن باعث شد که حتی در کتابهای تاریخی نیز به این نام از آن یاد شود.

وجه تسمیه چکانی احتمالا به این صورت است که در سمت شمال آبادی در دامنه کوه اغر (به فتح الف و بضم غین) آبشاری زیبا از دل کوه پرتاب می شود و پس از طی یک ارتفاع 40-30 متری دوباره نقش بر زمین می شود ، این آبشار که در فصول بهار و تابستان بسیار پرآب است در اواخر پاییز حجم آب آن رفته رفته کم شده به صورتی که  در مقایسه با حجم آبی که در اوایل بهار دارد خیلی کمتر می شود یعنی چکان چکان پایین می آید بنابراین روستا نیز به این نام نامگذاری شده (روستای چکان) و کلمه چکانی که ترکیبی است که از کلمه چکان +ی نسبت تشکیل شده به طایفه ای که در این آبادی زندگی می کنند اطلاق می شود.

جمعیت این طایفه که چندین قرن در این روستا زندگی می کنند به مرور زمان رو به فزونی نهاد و توسعه پیدا کرد به طوری که دیگر زمینهای کشاورزی نمی توانست نیازهای همگی را تأمین کند  و زندگی کردن همه آن ها با هم در این روستا مقدور نبود لذا عده کثیری از آنان به شهرهای اطراف مهاجرت کردند و تعداد کمی نیز در روستای چکان باقی ماندند که هنوز در آن جا زندگی می کنند به طوری که در حال حاضر در شهرهای تهران ، قم ، اصفهان ، کاشان ، اراک ، الیگودرز ، ازنا ، دورود ،اندیمشک و هم چنین روستاهای اکبر علی ، کمندان ، گرجی ، میانرودان ، پازردآلو ، ترشاب ، چقادی ، ناصرالدین ، دهنو ، سانبدان ، چغابدار ، سنگر و ... زندگی می کنند.

به روایتی عده زیادی نیز در شهرهای ایذه و آبادان و... که بنده اطلاع دقیقی از آنان ندارم و فقط شنیده ام ساکن هستند که انشاءالله در مورد آنان نیز تحقیقات لازم را انجام خواهیم داد و در صورتی که اطلاعات مؤثقی برسد به اطلاع شما عزیزان خواهم رساند.

[ ۱۳٩۱/۱٢/٢۳ ] [ ۳:٠٥ ‎ب.ظ ] [ علی چکانی ]
درباره وبلاگ

امکانات وب
آپلود عکس
Online User Blog Directory Personal blogs
k2cod go Up