دریاچه گهر، نگینی بر اشترانکوه دورود

این دریاچه طبیعی باحدود ‪ ۱/۵کیلومتر طول و ‪ ۷۰۰مترعرض و۲۸متر عمق در ‪ ۳۳کیلومتری جنوب شرقی دورود باارتفاع دو هزار و‪ ۳۶۰مترازسطح دریا در وسط منطقه حفاظت شده اشترانکوه واقع شده است. زیبایی و تنوع طبیعی منطقه، دستیابی به دریاچه‌گهر را برای تمام اقشار از کوهنوردان حرفه‌ای تا کوهنوردان کم تجربه و حتی افراد عادی میسر می‌سازد. دریاچه گهر زیستگاه مناسبی برای آبزیان و دیگرحیوانات وحشی است که ساحل آن به جز قسمت مدخل دریاچه که ساحلی ماسه‌ای دارد و به تدریج عمیق می‌شود صخره ای است و چشم انداز بی نظیری را در این منطقه به وجود آورده است.

دریاچه ی گهر یکی از زیباترین دریاچه های طبیعی و آب شیرین ایران است. عمق آب در نواحی مختلف آن متفاوت است ولی آنطور که می گویند عمیق ترین قسمت آن 28 متر عمق دارد. دریاچه ی گهر برخلاف بسیاری از دریاچه های کوهستانی ایران به طور دائم پر آب است و سطح آب در تابستان و زمستان به یک اندازه است. آب دریاچه از طریق یک رودخانه ی کوچک که از برفاب کوه های اشترانکوه شکل گرفته و همچنین چشمه های کف دریاچه تامین می گردد و آب شیرین و گوارایی است. در دریاچه ی گهر ماهی قزل آلا، مارماهی، لاک پشت های کوچک، خرچنگ و قورباغه خواهید دید. علاقه مندان به ماهیگیری بجز فصل بهار می توانند با اخذ مجوز و با قلاب، ماهیگیری نمایند. هرچند معمولاً افراد کمی هستند که موفق به گرفتن ماهی می شوند. گفته می شود که در منطقه ی اشترانکوه خرس قهوه ای، پلنگ، گرگ، آهو، بز کوهی، شغال، گراز، خرگوش، عقاب، شاهین و کبک وجود دارند. در صعود زمستانی احتمال مشاهده ی گرگ زیاد است و در تابستان ها به طور معمول فقط گرازها شجاعت ( یا حماقت ) این را دارند که به انسان ها و چادرهایشان نزدیک شوند.

در شرق دریاچه ی اصلی گهر که کله گهر نیز نامیده می شود دریاچه ی بسیار کوچکتری به نام دریاچه ی دوم گهر یا کره گهر وجود دارد. این دریاچه بیشتر به یک استخر بزرگ شباهت دارد که شکل مرداب به خود گرفته است و چندان زیبا و دلچسب نیست و برای رسیدن به آن باید حدود نیم ساعت از دریاچه ی اصلی به سمت جنوب شرقی راهپیمایی کنید. هرچند آنهایی که از طریق مسیر الیگودرز به دریاچه می آیند در ابتدا با این دریاچه مواجه خواهند شد. آب خروجی از دریاچه ی اصلی توسط رودخانه ای در شمال غربی آن به سمت شهر دورود می رود.

به طور خلاصه می توان گفت که دریاچه ی گهر دریاچه ی زیبائیست که برای رسیدن به آن باید سفر نسبتاً سختی را تجربه کنید. از رختخواب گرم و نرم خود جدا شوید، راه طولانی را پیاده بروید و با امکانات ناچیز در چادر یا کیسه خواب شب را به صبح برسانید. اما یقیناً به یک بار رفتن، تجربه کردن و لذت بردن می ارزد.

/ 1 نظر / 17 بازدید
جعفریان

این دریاچه رو از روی قله دیدم خیلی زیبا بود تارنگار شما خاطراتم رو تداعی کرد سپاس فراوان