بختیاریها هنوز از رادیو و تلویزیون محلی محروم اند

به گزارش آژانس خبری بختیاری "ایبنانیوز)، فریدون امیدی افزود: طبیعت خاص زاگرس میانی، زندگی مردم بختیاری را با رنج و مشقت همراه نموده است. و مردم بختیاری در طول تاریخ، هرگز به تن آسایی و رفاه طلبی نپرداخته اند و تاریخ پرحادثه آنان، با فراز و نشیب های فراوانش، از آنان ملتی مقاوم و صبور با منشی بی ریا و صادقانه ساخته است که وطن پرستی و دیانت از جمله خصیصه بارز آنان است. 

وی بختیاریها را از معدود اقوام جهان اسلام دانست که تماماً مسلمان و صددرصد شیعه هستند و این را از افتخارات مردم بختیاری دانست. 

فریدون امیدی، در ادامه سخنان خود، به نقش بختیاریها در مبارزه با استبداد و استعمار اشاره کرد و اظهار داشت: مردم بختیاری همیشه برای مبارزه با استبداد و استعمار پیشقدم بوده اند و در این راه خون بهترین جوانان شان را نثار دین و کشور نموده اند. و شهادت شهید علیمردان خان در مبارزه با استبداد رضاشاه یکی از آخرین نمونه های تاریخی این جریان است و اوج رشادتهای مردم بختیاری در عصر حاضر را می توان در تقدیم هزاران شهید در انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی مشاهده کرد. 

وی در ادامه تحلیل خود از فراز و نشیب های تاریخ بختیاری، استبداد رضاشاه را اوج تلاش های استبداد و استعمار برای درهم شکستن ساختارهای فرهنگی و اجتماعی بختیاریها دانست و گفت: رضاشاه با تقسیم کردن سرزمین بختیاری بین چندین استان از جمله اصفهان، لرستان، خوزستان، چهارمحال بختیاری، همدان، مرکزی وغیره، انسجام فرهنگی بختیاری را تضعیف نمود، بطوریکه هم اکنون هیچ مرکزیتی برای پرداختن به مسائل فرهنگی و اجتماعی آنها وجود ندارد و به ناچار تحت تاثیر سایر فرهنگها به فعالیت می پردازند و از درک توانایی های فرهیختگان، اندیشمندان و هنرمندان خود محروم هستند و هرگز نتوانسته اند با زبان خودشان و تحت تاثیر رسانه ای آشنا به آداب و رسوم و فرهنگشان، مسائل و مشکلاتشان را مرتفع نمایند. 

این پژوهشگر و مدرس دانشگاه اظهار داشت: در عصر حاضر که صداوسیمای جمهوری اسلامی بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری با ایجاد شبکه های استانی و محلی زمینه را برای حفظ زبان ها و فرهنگ های بومی فراهم کرده، لکن مردم بختیاری هنوز به علت آسیب های ساختاری باقیمانده از استبداد رضاشاهی، از این موهبت محرومند. اگر هرچه سریعتر مردم بختیاری از امکان تولید و پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی مختص خود بهره مند نشوند، مطمئناً ساختارهای اجتماعی و فرهنگی شان از بین می رود و دچار آسیب فرهنگی جدی خواهند شد.

 فریدون امیدی افزود: اگرچه در عصر ارتباطات و اطلاعات و به مدد تکنولوژی و برکت انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی، حصارهای رضاشاهی برای نابودی فرهنگ بختیاری فرو ریخته است اما هنوز نیازمند چاره اندیشی برای رفع معضلات فرهنگی و اجتماعی منطقه زاگرس میانی و تسریع و بهبود اوضاع کنونی هستیم. و در این راه، یکی از بهترین گزینه ها، هدایت امور فرهنگی این منطقه توسط یک کانال رادیویی و تلویزیونی آشنا به فرهنگ بومی است و از نمایندگان مجلس و مسئولین محلی درخواست توجه جدی به موضوعات اجتماعی و مطالبات فرهنگی مردم را داریم. 

نویسنده و پژوهشگر بختیاری افزود: البته نباید از تحلیل تک عنصری برای تشریح وضعیت زاگرس میانی استفاده کرد. همه مشکلات و گرفتاریهای مردم بختیاری به این اتفاقات تاریخی و فرهنگی بر نمی گردد و مشکلات جدی دیگری هم وجود دارد؛ از جمله اینکه متاسفانه امروزه، جامعه بختیاری یک جامعه توسعه نیافته است و بخش اعظم این توسعه نیافتگی مربوط به خود ما است چراکه کمتر مایل به تغییر و تحول هستیم و بیشتر اصرار و تاکیدمان بر افتخارات گذشتگانمان است و کمتر شاهد تلاش برای ارتقاء این افتخارات در عصر حاضر هستیم و نیز، کار جمعی و گروهی را به خوبی فرا نگرفته ایم و این مهم، مزید بر علت و مانع رفع معضلات شده است. 

فریدو.ن امیدی در پایان سخنان خود، اظهار میدواری کرد: با همت اندیشمندان، فرهیختگان و دوستداران فرهنگ و ادب بختیاری و ایران عزیز، مشکلات مردمان سرزمین بختیاری کاهش یابد و همچون گذشته، زندگی با افتخار و سعادتمند را تجربه کنند. 

گفتنی است دوشنبه ۲۹/۳/۱۳۹۱ مصادف با روز مبعث پیامبر(ص)، سومین همایش فرهنگی هنری «هی جار هنرمندان بختیاری» در طبیعت زیبای روستای «جهانخوش» شهرستان الیگودرز و با همت اداره فرهنگ و ارشاد اسامی این شهرستان و انجمن فرهنگ و هنر بختیاری و با استقبال پرشور مردم برگزار گردید که طی آن شخصیت های مختلف به ایراد سخن و طرح نظرات خود درباره مهمترین موضوعات فرهنگی اجتماعی مردم لر بختیاری بویژه بختیاریهای استان لرستان پرداختند. خبر این همایش، پیشتر در بخش ایبنانیوز منتشر شده بود.

ایبنا

/ 0 نظر / 18 بازدید