پروژه فولاد ازنا هفت ساله شد/ ایجاد 17 هزار شغل چشم به راه تسهیلات


در حال حاضر لرستان از مزیت‌های بسیار زیادی از جمله نیروی انسانی ماهر و توانمند، مواد اولیه معدنی فراوان، انرژی گاز به میزان کافی و بلندمدت برای رشد و توسعه صنعت فولاد برخوردار است که با این تفاسیر هرچه فرآیند را برای توسعه صنعت فولاد در استان تسهیل کنیم و موانع را برداریم و به استان و نسل جوان جامعه خدمت کرده‌ایم.

اعتبارات لازم برای پروژه فولاد ازنا اختصاص پیدا نکرده است

عباس قائد رحمت در گفتگو با خبرنگار مهر از ایجاد بیش از یک هزار و 200 شغل مستقیم در کارخانه فولاد ازنا خبر داد و اظهار داشت: همچنین در صورت راه اندازی این کارخانه بیش از 16 هزار شغل به صورت غیر مستقیم در شهر ازنا ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه متاسفانه تا کنون اعتبارات لازم برای اجرای این پروژه اختصاص پیدا نکرده است، ادامه داد: تنها یک اعتبارات محدود برای اجرای این پروژه اختصاص یافته که این میزان کافی نیوده است.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری های صورت گرفته برای دریافت اعتبارات لازم کارخانه به منظور تکمیل فولاد ازنا ادامه داد: به طور حتم این کارخانه به عنوان یکی از مطالبات مردم شهر ازنا به صورت ویژه و خاص پیگیری خواهد شد.

دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت برای رفع مشکل فولاد ازنا

قائدرحمت با تاکید بر اینکه راه اندازی این کارخانه در روند اشتغال شهر ازنا تاثیر فراوانی خواهد داشت، تصریح کرد: من نیز به عنوان نماینده مردم این شهر تمام تلاش خود را از طریق بانکهای عامل برای دریافت تسهیلات لازم به کار خواهم گرفت.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این رابطه نیز بیان داشت: هفته جاری برای رفع مشکلات این کارخانه یک ملاقات ویژه با وزیر صنعت، معدن و تجارت خواهم داشت.

بنابر این گزارش مجتمع بزرگ فولاد و ذوب آهن ازنا به عنوان یکی از بزرگترین مجتمع ها در حال ساخت در این بخش بعد از گذشت هفت سال دارای بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی است که برای بهره مند شدن از مزایای این صنعت باید شرایط برای بهره برداری هر چه سریعتر از آن فراهم شود.

ایجاد 17 هزار شغل در بن بست کمبود اعتبارات

مدیرعامل مجتمع فولاد و ذوب آهن ازنا پیش از این در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به روند ساخت این مجتمع در شهرستان ازنا گفته بود که کار احداث مجتمع فولاد ازنا از سال 84 شروع شده و این مجتمع در زمینی به مساحت 114 هکتار در دست ساخت است.

اسدی کنی با بیان اینکه در صورت ساخت این مجتمع بیش از یک هزار و 200 شغل در استان به صورت مستقیم ایجاد خواهد شد، افزود: این در حالیست که به صورت غیر مستقیم نیز مجتمع فولاد ازنا بیش از 16 هزار شغل ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به تولیدات مجتمع فولاد ازنا بیان داشت: ورق استیل و شمش فولاد از جمله تولیدات این مجتمع خواهد بود.

وی با اشاره به تولید سالانه مجتمع فولاد ازنا یادآور شد: تولید سالانه این مجتمع بعد از بهره برداری به صورت سالانه بیش از دو هزار و 700 تن ورق گرم خواهد بود.

جلوگیری از خروج سالانه بیش از 800 میلیون دلار ارز

مدیرعامل مجتمع فولاد و ذوب آهن ازنا با اشاره به سودآوری ایجاد این مجتمع فولاد در استان و کشور عنوان کرد: در صورت ساخت این مجتمع در لرستان از خروج سالانه بیش از 800 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.

اسدی کنی در ادامه سخنان خود به مشکلات پیش روی ساخت مجتمع فولاد و ذوب آهن ازنا اشاره کرد و گفت: متاسفانه با وجود این مشکلات با گذشت بیش از هفت سال از زمان شروع به ساخت این مجتمع هنوز به بهره برداری نرسیده است.

وی با اشاره به تصویب تسهیلات مورد نیاز برای اجرای این پروژه در سفر دوم هیئت دولت به استان، گفت: با وجود اینکه پرداخت تسهیلات به این واحد صنعتی در سفر دولت مصوب و نهایی شد ولی تا به امروز تنها بخش کوچکی از آن به صورت قطره چکانی به طرح اختصاص پیدا کرده است.

مدیر عامل مجتمع فولاد و ذوب آهن ازنا با بیان اینکه روند اختصاص تسهیلات برنامه ریزی را برای ما دشوار کرده است، گفت: این امر موجب شده که کار ساخت این مجتمع با روند کندی به پیش برود.

به هر روی با توجه به قرارگیری در سال "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" و نقش این مجتمع در ایجاد 17 هزار شغل و همچنین جلوگیری از خروج سالانه بیش از 800 میلیون دلار ارز به نظر می رسد باید رفع مشکلات این واحد بزرگ تولیدی در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

 

منبع   خبرگزاری مهر

/ 0 نظر / 18 بازدید