افتخارآفرینی نصیر شلال شیر مرد بختیاری در وزنه برداری المپیک

 

 

 

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، نواب نصیر شلال، با مهار وزنه ۱۸۴ کیلوگرمی در یک ضرب و ۲۲۷ کیلوگرم در دو ضرب و مجموع ۴۱۱ کیلوگرم، به مدال نقره دسته ۱۰۵ کیلوگرم رقابت‌های وزنه برداری المپیک ۲۰۱۲ لندن دست پیدا کرد. 

در این دسته، "اولکسی توروختی" از اوکراین با مهار وزنه ۱۸۵ کیلوگرمی در یک ضرب، ۲۲۷ کیلوگرم در دوضرب و ۴۱۲ کیلوگرم در مجموع به مدال طلا دست پیدا کرد. 

مدال برنز دسته ۱۰۵ کیلوگرم مسابقات وزنه برداری بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن هم به "وویسیچ بونک بارتلومی" از لهستان رسید. این وزنه بردار در حرکت یک ضرب وزنه ۱۹۰ کیلوگرمی را مهار کرد، در دوضرب وزنه ۲۲۰ کیلوگرمی را بالای سر برد و با مجموع ۴۱۰ کیلوگرم در جایگاه سوم ایستاد. 

ایران تا پایان روز یازدهم بازی‌های المپیک دو مدال طلا در رشته کشتی فرنگی (حمید سوریان در وزن ۵۵ کیلوگرم و امید نوروزی در وزن ۶۰ کیلوگرم) و یک برنز و یک نقره در وزنه برداری (کیانوش رستمی در دسته ۸۵ کیلوگرم و نواب نصیرشلال در دسته ۱۰۵ کیلوگرم) کسب کرده است. 

اطلاعات بیشتر از پهلوان "نواب نصیر شلال":

به گزارش ایبنانیوز، نواب نصیرشلال، ورزشکار افتخار آفرین لر بختیاری، در مسجدسلیمان به دنیا آمد. در سن ۱۵ سالگی ورزش وزنه برداری را آغاز نمود. در ابتدا فعالیت خود را با باشگاه شرکت ملی نفت مسجدسلیمان شروع کرد و هم اکنون یکی از ملی پوشان تیم ملی وزنه برداری در دسته ۱۰۵ کیلوگرم است. 

پیش از این، پایگاه خبری "شهر من مسجدسلیمان" در تاریخ 09/05/1391 در گزاشی با عنوان «منتظر مدال طلای نصیر شلال در المپیک لندن باشید!» نوشته بود:

بسیاری معتقدند که نواب نصیر شلال می تواند مثل حسین توکلی دنیای وزنه برداری را مبهوت کند. نواب نصیرشلال نماینده دسته ۱۰۵ کیلوگرم وزنه برداری ایران در المپیک لندن است. مقایسه رکوردهای او با حریفانش نشان می دهد که مانند پنج عضو دیگر این تیم، بخت فراوانی برای کسب مدال در لندن دارد. او در آخرین رکوردگیری قبل از اعزام به انگلستان، موفق شد در حرکت یکضرب ۱۸۸ کیلوگرم را بالای سر ببرد. در دوضرب نیز ۲۲۴ کیلو را مهار کرد تا به مجموع جالب توجه ۴۲۲ کیلوگرم برسد. این حدنصاب، دوازده کیلوگرم بهتر از رکوردی است که نفر سوم جهان در آخرین دوره از مسابقات جهانی به جا گذاشته است. رکوردگیری بجنورد و حدنصاب "نواب" به آن معناست که اگرچه او تاکنون در رده بزرگسالان نتوانسته به مدال جهانی برسد، اما شرایط ایده آلی در یکسال اخیر داشته و می تواند شگفتی بزرگ وزن هفتم را در لندن خلق کند. 

او در همان دسته ای به روی تخته خواهد رفت که سال ۲۰۰۰ و در المپیک سیدنی، حسین توکلی توانست با تکیه بر اریکه قهرمانی، دنیای وزنه برداری را مبهوت کند. جالب آنکه توکلی سال ۲۰۰۰ مانند نصیرشلال سال ۲۰۱۲، در پیشینه اش مدال جهانی بزرگسالان نداشت و حالا نواب می خواهد کار سترگی که سلف او در سیدنی صورت داد را تکرار کند. 

او که وزنه برداری را از ۱۵ سالگی و در مسجدسلیمان آغاز کرده با کسب مقام قهرمانی رقابت های المپیاد ورزشی ایرانیان، کارشناسان وزنه برداری را متوجه استعداد جدیدی در این رشته ورزشی کرد. 

نواب طی سال های اخیر افتخارات متعددی را در مسابقات مختلف کسب کرده که در ادامه به نمونه هایی از آن اشاره شده است. 

اولین حضور مهم بین المللی او مسابقات جوانان جهان در سال ۲۰۰۶ بود. جایی که نواب هفده ساله با ۳۵۰ کیلوگرم، در رده پنجم قرار گرفت. نصیرشلال، سال ۲۰۰۷ در مسابقات جوانان جهان موفق به کسب دو مدال برنز شد. او که مدال های نقره جوانان و بزرگسالان آسیا را در اختیار داشت، در پراگ اولین مدال جهانی خود را نیز به گردن آویخت. نواب که ۱۸ ساله شده بود، در دسته ۹۴ کیلوگرم رقابت فشرده ای با حریفان قزافستانی و اوکراینی داشت و در رده سوم جهان قرار گرفت. 

در سی و چهارمین دوره مسابقات جوانان جهان که سال ۲۰۰۸ در کلمبیا برگزار شد، نواب نصیرشلال در دسته ۹۴ کیلوگرم با مجموع ۳۶۳ کیلوگرم به مدال برنز رسید. رکوردی که با حدنصاب قهرمان پارسال برابر بود و حاکی از پیشرفت محسوس و ۹ کیلوگرمی نواب داشت.

در سال ۲۰۰۹ در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا به میزبانی قزاقستان، نواب نصیر شلال که حالا بیست ساله شده بود، با ۳۷۶ کیلو روی سکوی سوم قرار گرفت. رکورد شخصی اش اما به میزان قابل ملاحظه ای افزایش یافته بود. 

مدتی پس از این رقابت ها بود که او بهترین تصمیم دوران ورزشی اش را گرفت و به جای تن دادن به رژیم های غذایی طولانی و کاهش وزن های فرساینده، راهی وزن هفتم شد. تصمیمی که باعث شد نواب در سال ۲۰۱۰ موفقیت های چندانی کسب نکند اما از سال ۲۰۱۱ و با جا افتادن در وزن جدید، به جمع مدعیان تراز اول جهانی بپیوندد. 

نصیرشلال در مسابقات جهانی پاریس به مقام ششم رسید و با عبور از مرز چهارصد کیلو، رکورد ۴۰۳ کیلوگرم را به جا گذاشت. پس از پاریس، در جام باشگاه های آسیا وزنه زد و به مدال طلا رسید. سپس در کره جنوبی و مسابقات قهرمانی ۲۰۱۲ آسیا به روی تخته رفت. 

نواب نصیرشلال در کره جنوبی، در دسته ۱۰۵ کیلوگرم با مهار وزنه ۱۸۷ کیلوگرم در یکضرب طلا گرفت اما در دوضرب ریسک کرد و قبل از تثبیت قهرمانی اش، برای خلق رکوردهای تازه به روی تخته آمد. همین اشتباه فنی منجر به حذف او از گردونه رقابت ها شد. تجربه ای ارزشمند برای وزنه برداری که در ۲۳ سالگی و پیش از آغاز المپیک، تجارب گرانبهایی از حضور در مسابقات قاره ای و جهانی اندوخته است.
 
نواب که یک ماه پیش از قهرمانی آسیا، در جریان رکوردگیری تیم ملی با مهار وزنه ۲۳۶ کیلوگرم در دوضرب، چشم ها را خیره کرده بود، مقابل وزنه ۲۲۵ کیلویی ناموفق ماند و از دور مسابقات حذف شد. این در حالی است که اگر او همان وزنه ای که در یکضرب زده بود را برای دوضرب نیز درخواست می کرد، با اختلاف ۱۲ کیلو نسبت به نفر چهارم، روی سکوی سوم مجموع آسیا می ایستاد! 

اما اشتباه پندآموز در انتخاب وزنه باعث شد او نه در دوضرب مدال بگیرد و نه در مجموع، روسلان نورالدینوف ازبکستانی نیز ناباروانه روی سکوی برتر آسیا ایستاد. 

نصیرشلال حالا در آستانه آغاز مسابقات المپیک لندن می گوید: «حاجی مراد آکائف (بهترین وزنه‌بردار سال ۲۰۱۱ جهان) با مجموع ۴۳۰ کیلو قهرمان جهان شد و من برای رقابت با او باید رکوردهایم را به ۲۳۵ در دوضرب و ۱۹۵ در یکضرب نزدیک کنم. البته در این وزن مارچین دولگا قهرمان سال ۲۰۱۰ جهان و همین طور دیمیتری کلوکف هم حضور دارند که هر دو از مدعیان هستند.» 

غیر از وزنه بردارانی که نواب نام برده، می توان به ورزشکاران مدعی دیگری نیز اشاره کرد. مثلاً دیوید بژانیان از روسیه که شاید حتی مربیان روسیه او را به کلوکف ترجیح دهند و همراه با آکائف به لندن بفرستند. 
گیا ماخاواریانی از گرجستان، آلکسی توروختی از اوکراین و بارتولومه بونک از لهستان همگی نه فقط برای گشت و گذار در دهکده المپیک، بلکه برای قدرتنمایی در دسته ۱۰۵ کیلوگرم به لندن می آیند. 

نصیر شلال، در آخرین رکوردگیری قبل از اعزام به انگلستان که در بحنورد به عمل آمد، موفق شد در حرکت یکضرب ۱۸۸ کیلوگرم را بالای سر ببرد. در دو ضرب نیز ۲۲۴ کیلو را مهار کرد تا به مجموع جالب توجه ۴۲۲ کیلوگرم برسد. همانزمان کارشناسان ورزشی تاکید کردند این حدنصاب، دوازده کیلوگرم بهتر از رکوردی است که نفر سوم جهان در آخرین دوره از مسابقات جهانی به جا گذاشته است و از "نواب نصیر شلال" به عنوان یکی از بخت های ایران در المپیک لندن نام بردند

ایبنا

/ 0 نظر / 118 بازدید