طنز: پشت پرده سمبوسه فروشی قهرمان کشتی در دزفول

 

طنز: پشت پرده سمبوسه فروشی قهرمان کشتی در دزفول

سرویس وبلاگشهر

کاپیا در جدیدترین پست ارسالی خود در وبلاگ طنز بختیاری ، نوشت:
 
در خبرها آمده بود مجتبی مرادی دارنده مدال طلای کشتی نوجوانان جهان ، ‌در شهر خودش دزفول یک دکه سمبوسه فروشی دایر کرده و از این راه امرار معاش می کند. 

یک مقام مسئول در این شهر در گفتگوی خیالی با کاپیا خبرنگار «طنز بختیاری» گفت: بحمدالله با برنامه ریزی دقیق در چند سال اخیر توانستیم بیکاری را نه تنها در دزفول بلکه در شهرکهای حومه تا شعاع صد کیلومتری ریشه کن کنیم. وفور نعمت به گونه ای شده است که عده ای از جوانها که علاوه بر حقوق و مزایا، مبلغ هنگفتی "یارانه نقدی" نیز هر روز زیر بالش خود دریافت می کنند، خوشی زیر دلشان زده و می روند سر کوچه قلیان چاق می کنند. گفتیم "مجتبی مرادی" را به طور نامحسوس بفرستیم بین جوانها که مراقب آنها باشد و اگر خدای ناکرده خدای ناکرده زبانم لال، ‌احدی از جوانها قصد روی آوردن به مواد مخدر و دود و دم را داشت، این قهرمان کشتی جهان را ببیند و ضمن اینکه سمبوسه و فلافلی از دست پهلوان می گیرد و بر بدن می زند، کمی از رفتار غیر ورزشکارانه خود خجالت بکشد و شرمنده شود و خود به خود به سمت ورزش گرایش پیدا کند و آدم شود. 

این مقام مسئول افزود: مجتبی مرادی بعنوان کسی که مدال طلای کشتی جهان را برای شهر خومون دزفیل کسب کرده، شایسته هر نوع تقدیری به جز تقدیر مادی است و ما چون دوستش داریم (و این را بارها به خودش هم گفته ایم) نمی خواهیم مثل ورزشکاران تهرانی در دام مادیات بیافتد یا آنقدر چهره اش را در تلویزیون نشان دهند که معروف شود و فردا برود کاندیدای شورای شهر شود یا سراغ تفریحات سالم! برود و دچار حاشیه شود. این بود که برای خیر و صلاح خودش غدقن کردیم که صداوسیما مصاحبه ای با او بکند یا ارگانهای دولتی کمک مالی به او بکنند. چرا؟ آقا تختی یا همان جهان پهلوان تختی مگر چطور کارش به خودکشی رسید؟ رفیق ناباب. خود رفیق از کجا پیدا می شود؟ از پول بی حساب. اگر پولی نداشته باشد، رفیق بازی هم نمی کند و زبانم لال مثل آقاتختی کارش به آنجاها نمی کشد. حالا البته یک عده هم میگویند اشرف پهلوی تختی را از تخت انداخت. به هرحال اگر پول نداشت و خوش تیپ نمی گشت، چشم "اشرف" را نمی گرفت. تقصیر خوشتیپی و شیک پوشی اش بود. یا اگر در صداوسیما نرود، ‌دچار حاشیه نمی شود و مثل علیرضا نیکبخت واحدی نمی شود که ماشین خداتومنی بخرد و در خیابان ایرانزمین و خیابان فرشته بالا و پائین کند و حاشیه های رنگارنگ از سر و کولش بالا بروند و "بد" بخت شود. یا مثل آن علیرضا دبیر و رسول خادم نمی شود که رفتند توی شورای شهر تهران و استعداد ورزشی خود را هدر دادند و حیف شدند. این بود که ما فقط خیر و صلاح این بچه را می خواهیم و از او می خواهیم همین فلافل فروشی را ادامه بدهد و بعنوان یک بختیاری اصالت و سادگی و صفای عشایری و روستایی خود را حفظ کند و سالهای سال برای شهر خومون دزفیل مدال طلای جهانی کسب کند و خدای نکرده حیف نشود و همچنان برای ما تخم دو زرده بگذارد. 

این مقام مسئول که در وسط های مصاحبه از تحلیلهای خود بر سر ذوق آمده بود، افزود: صداوسیمای خوزستان با اینکه در حضور خودمان عهد کرده بود و دست روی قرآن گذاشته بود که هرگز چهره مجتبی مرادی و سایر ورزشکاران شهرکی را نمایش ندهد، این بار عهد خود را شکسته و ضمن استقبال از ابتکار عمل مسئولان شهر دزفول، پیشنهاد کرده که یک دوربین مخفی روبروی دکه فلافل فروشی این قهرمان کشتی جهان نصب کند و ضمن پر کردن آنتن شبکه،‌ پیام های بهداشتی و اخلاقی را بصورت زیرنویس برای جوانها پخش کند تا جوانها به سوی دود و دم نروند و همگی نعره شوق برآوردند و به سوی میادین ورزشی رهسپار شوند. 

این مقام مسئول شهر دزفول گفت: البته این را هم بگویم که فلافل بسیار غذای سالم و خوشمزه ای است و فلافل فروشی توسط یک قهرمان ورزشی شهرمان می تواند به بهبود فرهنگ تغذیه سالم بین شهروندان کمک کند. فلافل حتی اگر نخودهایش کرم زده باشد، هرچه باشد بهتر از هات داگ و سوسیس بندری است. و ضمناً اگر مرادی حاضر شود به همراه فروش هر فلافل یک عکس یادگاری هم با مشتری ها بگیرد، ‌می توانیم غرفه ای در پارک ساحلی "علی کله" به او بدهیم تا به یکی از جاذبه های گردشگری شهرمان تبدیل شود چرا که سراسر ایران و بلکه تمام جهان را اگر بگردی نمی توانی یک قهرمان کشتی را پیدا کنی که فلافل فروشی هم بکند و این اتفاق نادری برای توریستها می باشد. 

این مقام مسئول در پایان تاکید کرد: مجتبی مرادی علاوه بر کسب افتخارات ورزشی و نیز جلوگیری از منحرف شدن جوانها از طریق الگوسازی ورزشی، در عرصه گردشگری هم یک فرصت برای شهر خومون دزفیل به شمار می رود و ما بخوبی قدر او را می دانیم و هرگز نمی گذاریم به سرنوشت آقاتختی دچار شود که از پائین شهر شروع کرد و به آن بلا گرفتار شد. بر اساس اخبار رسیده در استان خراسان به یکی از هم تیمی های "مجتبی مرادی" که مدال جهانی آورده بود آپارتمان و اتومبیل دادند. ولی ما چون نگرش فرهنگی داریم مخالف این مسائل حاشیه ای هستیم و تصمیمات عجولانه هستیم. چون فردا رفقایش می آیند آپارتمان را پاتوق می کنند یا می آیند با ماشین این بچه بوق می زنند و آسایش همسایه ها را بهم می زنند. لذا ما نه در حرف بلکه در عمل نشان دادیم که مثل خراسان و غیره دچار احساسات نمی شویم و نه در حرف بلکه در عمل قدر مجتبی مرادی و تمام جوانهای با استعداد شهر خومون دزفیل را می دانیم؛ چه جوانهایی که در مرکز شهر ور دل خودمان هستند و چه جوانهایی که در شهرکهای حومه در خاک و خول، وول می خورند.

منبع: ایبنا

/ 0 نظر / 20 بازدید