ثبت چهار برد گوری تاریخی چهارمحال و بختیاری در فهرست آثارملی

چهار بردگوری تاریخی چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی ثبت شد.
معاون ثبت میراث فرهنگی استان امروز در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: برد گوری های دلنگون و مرادآباد پنج ، نو ترکی و پس‌ قلعه از جمله این آثار هستند که با موافقت شورای سیاست‌گذاری به عنوان میراث ملی به ثبت رسید.
شاهقلیان افزود: ‌پرونده این آثار سه ماه قبل برای تایید شورای سیاست‌گذاری میراث فرهنـگی به تهران ارسال و پس از بررسی کارشناسی به ثبت ملی رسیدند که فهرست این آثار با شماره ثبت ، این ماه به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری ارجاع شد.
وی گفت: بردگوری ها ( سنگ گبری ها ) قدیمی ترین آثار سنگی استان هستند که به دوره ماد تا پایان دوره ساسانیان تعلق دارند و در دین زرتشت به سبب اعتقاد به مقدس بودن خاک از دفن کردن اجساد خودداری نموده و آنها را این بردگوری ها قرار می دادند.
590 اثر تاریخی چهارمحال و بختیاری تاکنون در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

 

 

بردگوری ها    

بردگوری ها (سنگ گبری ها) قدیمی ترین آثار سنگی استان می باشندکه به دوره ماد تا پایان حکومت ساسانیان تعلق دارند.در دین زرتشت به علت اعتقاد به مقدس بودن خاک، از دفن کردن اجساد خودداری کرده و آنها را در محفظه هایی از سنگ که استودان (استخوان دان) نامیده می شد و در اصطلاح بختیاری به آنها بردگوری  می گویند قرار می دادند.
در خطه بختیاری در دل صخره ها و یا سنگ های عظیم،فضاهایی با متوسط طول 30/3 و عرض 2 و ارتفاع 20/1 متر ایجاد می کردند که دارای دریچه های مربع شکل با در سنگی بوده اند. بردگوری ها به گونه ای انفرادی و یا چند تایی حفر گردیده و بیانگر فرهنگ تدفین در طول بیش از 1500 سال در منطقه و  نفوذ مذهب زرتشت و پیروان آن در این خطه هستند. بردگوری ها در بخشهای دیناران، میانکوه و بازفت پراکنده اند.

 

 

 

 

 

 

 / 1 نظر / 259 بازدید
محمد

سلام وب خوبي داري.حتما واسش عکسي چيزي مي خواي آپلود کني که از روي کامپيوترت بذاري روي وبلاگت.حتما به آپلودسنترمون سر بزن چون هم مطمئنه هم ماندگاريش زياده هم لينک مستقيم ميده.واسه استفاده از امکانات بيشترشم فقط کافيه عضو بشي.راستي اگه خواستي يه جاي خوب واسه تبليغ پيدا کني با بازدهي بالا اين تعرفه ي تبليغاته http://esfahanup.tk/ads راستي واسه تبليغات پرداخت آنلاين هم داريم که مشکلي واسه پرداخت نداشته باشيد و از پرداختتون مطمئن باشيد.منتظرم [گل]