وضعیت سدسازی در لرستان پرآب/ حسرتی بزرگ برای پروژه های کوچک


وضعیت سدسازی در لرستان پرآب/ حسرتی بزرگ برای پروژه های کوچک

خرم آباد - خبرگزاری مهر: سالانه 12.5 میلیارد مترمکعب آب از استان لرستان به عنوان یکی از پرآب ترین استانهای کشور خارج می شود در حالیکه مردم لرستان برای مهار تنها 375 میلیون مترمکعب سالهاست در حسرت مانده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، استان لرستان در حال حاضر به عنوان سومین منطقه پرباران کشور مطرح است در حالیکه همچنان میلیاردها مترمکعب از آبهای جاری این استان به راحتی از لرستان خارج می شود تا کشاورزی لرستان در نقطه صفر باقی بماند و صنعت هم بهره ای از این نعمت خدادادی نبرد.

بنابر آمار اعلام شده از سوی شرکت آب منطقه ای استان لرستان سالانه 12.5 میلیارد مترمکعب آب از استان لرستان خارج می شود که 63 درصد از این میزان آب از حوزه کارون بزرگ و به طور عمده رودخانه دز و مابقی از حوزه کرخه خارج می شود و در پشت سدهای دز، کرخه و کارون و دیگر سدهای استان خوزستان جمع می شود.

این در حالیست که از میزان آب خارج شده از استان لرستان در حوزه کرخه 66 درصد از سیمره تخلیه و 33 درصد باقی مانده از حوزه کشکان خارج می شود.

تشنگی مردم و اراضی کشاورزی در دیار آبها!

وضعیت خروج میلیاردها مترمکعب از استان لرستان در حالیست که عدم مهار آبها در استان لرستان موجب چالش جدی در حوزه صنعت، کشاورزی و آب شرب در یکی از پر آب ترین استانهای کشور شده است.

هم اکنون صدها روستای لرستان همچنان از نعمت آب شرب محروم هستند و 75 درصد اراضی کشاورزی این استان پرآب در کمال ناباوری دیم است تا هر ساله خشکسالی معیشت مردم این دیار را قربانی کند.

از طرف دیگر لرستان در حالی از نعمت آب فراوان و خاک حاصلخیز برخوردار است که همچنان در ابتدای جدول استانهای بیکار کشور جا خوش کرده و سالهاست این عنوان را از دست نداده است.

 

این در حالیست که به نظر می رسد رفع مشکل بیکاری لرستان را باید در توجه ویژه به بخش کشاورزی و منابع آب به عنوان پایه اقتصاد لرستان جستجو کرد به طوریکه کارشناسان امر معتعقدند که در یک فرصت کمتر از 5 سال می توان در این بخش بیش از 125 هزار شغل را ایجاد کرد.

بلاتکلیفی مصوبه ایجاد 100 هزار شغل در بخش آب

و اما دستیابی به آرزوی 125 هزار شغل که توسط معاون اول رئیس جمهوری در سفر به لرستان نیز مطرح شده در گرو تامین اعتبارات مورد نیاز برای بهره برداری از سدهای موجود در لرستان و توسعه شبکه های آبیاری و اراضی کشاورزی استان است؛ آرزویی که هنوز تا محقق شدن فاصله زیادی دارد.

و حال به موضوع اصلی این گزارش می رسیم؛ برای دستیابی به مزایای یاد شده لرستانیها سالهاست با موضوع در دست اجرا بودن 6 سد در لرستان امیدوار نگه داشته شده اند تا این سدها روزی به بهره برداری برسد و علاوه بر اینکه اراضی کشاورزی شان را رونق دهد، آنها را از بی آبی و بیکاری نجات بخشد.

در این گزارش ضمن اشاره به روند اجرای پروژه های سدسازی در لرستان در جدول اظهار نظر مسئولان به دو پروژه سدسازی استان می پردازیم.

سالها انتظار برای 370 میلیون مترمکعب آب

اول اینکه ذکر این نکته ضروری است که بدانیم حتی اگر هر 6 سد استان لرستان همین امروز به بهره برداری برسد تنها ظرفیت 375 میلیون مترمکعب آب را دارد در حالیکه میزان خروجی آب از استان لرستان در آماری 12.5 و در آمار دیگری 13.5 میلیارد مترمکعب عنوان شده است.

به واقع سهم لرستان از همه پرآبی این دیار تنها همین سدهای کوچک یا آبگیرهاست که برای بهره برداری از آنها نیز بیش از 8 سال است که مردم منتظر هستند ولی هنوز خبری از افتتاح حتی یک سد با گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی در لرستان پرآب نیست.

استان لرستان در طول دولتهای مختلف از افتتاح های پرشمار سدها که بخش زیادی از آنها در پایین دست استان لرستان و با استفاده از آب خروجی از استان لرستان به بهره برداری رسیده بی نصیب بوده است.

به هر روی هم اکنون 6 سد کوچک در استان لرستان در دست اجرا است که از این تعداد دو سد سالهاست که به گفته مسئولان آماده آبگیری هستند ولی چرا این وعده محقق نمی شود هنوز برای مردم روشن نیست.

مقایسه سد گتوند با 4.5 میلیارد مترمکعب و مروک با 100 میلیون مترمکعب

البته بد نیست بدانیم که این دو سد در مجموع دارای حجم ذخیره آب تنها 106 میلیون مترمکعب هستند و از سال 82 و 83 عملیات اجرایی آنها آغاز شده است که اگر بخواهیم با سد گتوند در استان خوزستان که این سد نیز در سال 1382 عملیات اجرایی آن آغاز شده و فردا با حجم ذخیره آب 4.5 میلیارد مترمکعب به بهره برداری می رسد مقایسه کنیم به پارادوکس تلخی می رسیم که برای آن جوابی وجود ندارد.

به هر روی لرستانیها سالهاست با وجود آب فراوان در حسرت پروژه های کوچکی هستند که حتی برای بهره برداری از این پروژه نیز سالهاست منتظر نگه داشته شده اند.

استان لرستان با دارا بودن 12 درصد آبهای جاری کشور و 552 میلی متر بارندگی یکی از مناطق مهم کشورمان در حوزه آب است. پتانسیلی که دهها سال است بدون استفاده رها شده و مردم این استان منتظرند تا پروژه های سدسازی در این استان به بار بنشیند.

سهم 6 صدم درصدی از مهار آبها در استان با 12 درصد آبهای جاری کشور

این در حالیست که حتی اگر همه پروژه های سد سازی استان لرستان آماه بهره برداری شوند سهم لرستان با 12 درصد آبهای جاری کشور از مهار آبها تنها 6 صدم درصد خواهد بود؛ رقمی که جز حسرت و ناامیدی چیز دیگری برای لرستانیها به دنبال ندارد.

با این وجود حتی اعتبارات اختصاصی به لرستان برای تحقق همین سهم کوچک نیز مورد عنایت مسئولان در سطح ملی قرار نمی گیرد به طوریکه در طول سالهای اخیر یکی از مهم ترین مشکلات لرستان برای بهره برداری همین پروژه های کوچک سدسازی کمبود اعتبارات بوده است.

به هر حال در این گزارش به عنوان نمونه به وضعیت دو سد لرستان که به گفته مسئولان به لحاظ عملیات اجرایی جلوتر از سایر پروژه ها هستند می پردازیم تا ابعاد پنهان اجرای این پروژه ها هر چه بیشتر برای مردم و مخاطبان روشن شود.

سد خاکی مروک و 8 سال انتظار

سد مروک استان لرستان در 37 کیلومتری شمال غرب دورود و در بخش سیلاخور قرار گرفته و به نوعی بزرگترین سد خاکی در دست اجرا در لرستان است. این سد خاکی از سال 1382 آغاز و از نوع سنگریزه ای با هسته رسی به ارتفاع 67 متر بوده که ظرفیت نهایی ذخیره آب این سد حدود 120 میلیون مترمکعب است.

در جدول زیر برخی از اظهار نظرهای مسئولان در رابطه با روند اجرای سد مروک از سال 86 تا سال 91 مورد اشاره قرار گرفته است. تحلیل اظهار نظر مسئولان علاوه بر تناقض های موجود در زمینه تاریخ آبگیری سد حکایت از آن دارد که به طور متوسط این پروژه هر سال تنها 10 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است!

جدول اظهار نظر مسئولان در رابطه با سد مروک

 

اظهار نظر مسئول

تاریخ

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان: سد مروک دورود تاکنون 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌ و تا پایان برنامه چهارم توسعه به بهره برداری می رسد

آذرماه سال 86

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان لرستان: با روند تخصیص کنونی اعتبارت احداث سد مروک بیش از 14 سال طول می کشد

مهرماه سال 87

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان لرستان از پیشرفت بیش از 50 درصد سد مروک استان خبر داد و وعده کرد که این سد در اواخر سال 88 یا اوایل سال 89 آبگیری شود.

مهرماه سال 88

استاندار وقت لرستان از پیشرفت 69 درصد سد مروک در این استان خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این سد تا دهه فجر امسال آبگیری شود.

تیرماه سال 89

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان با اشاره به پیشرفت 79 درصدی سد مروک، از آبگیری این سد طی سالجاری خبر داد.

فرودین ماه سال 90

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان از آبگیری سد مروک در سال 91 خبر داد.

مهرماه سال 90

استاندار لرستان با اشاره به پیشرفت 88 درصدی سد، گفت: امیدواریم عملیات اجرایی این پروژه تا پایان سال جاری به اتمام برسد.

فرودین ماه 91

و اما سد ایوشان در 57 کیلومتری خرم آباد واقع و عملیات اجرایی این پروژه نیز از سال 83 آغاز شده است.سد ایوشان از نوع خاکی سنگریزه ای با هسته رسی به طول تاج 642 متر، عرض تاج 8 متر، ارتفاع سد از پی 70 متر و حجم مخزن 52 میلیون متر مکعب است.

جدول اظهار نظر مسئولان در ارتباط با این پروژه نیز در زیر آمده است که تحلیل این اظهارات نیز نتیجه ای مشابه سد مروک به دست می دهد!سد کوچک ایوشان مطابق اظهار نظر مسئولان دو سال است که آماده آبگیری است ولی چرا هنوز این اتفاق رخ نداده معلوم نیست.

جدول اظهار نظر مسئولان در رابطه با سد ایوشان

 

اظهار نظر مسئول

تاریخ

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان: سد ایوشان تاکنون 33 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌ و با کمبود اعتبار مواجه است.

آبانماه سال 86

 

مجری طرح سد ایوشان لرستان گفت: به دلیل کمبود اعتبار، پیشرفت کنونی طرح 33 درصد است.

تیرماه سال 87

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان لرستان از آبگیری سد ایوشان در سال 88 با توجه به رشد اعتبارات خبر داد!

بهمن ماه سال 87

 

معاون طرح و توسعه مدیریت منابع ایران از آبگیری این پروژه تا دهه فجر سال 88 خبر داد.

تیرماه سال 88

 

معاون عمرانی استانداری لرستان با اشاره به پیشرفت 63 درصدی پروژه، گفت: سد ایوشان خرم آباد در هفته دولت امسال آبگیری می شود.

مرداد ماه سال 89

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: ایوشان آماده آبگیری است.

اسفندماه سال 90

استاندار لرستان با اشاره به پیشرفت 90 درصدی سد، گفت: سد ایوشان آماده آبگیری است!

فرودین ماه 91

 

به هر روی هر چند همین پروژه های کوچک سد سازی در زمان دولت نهم و دهم در لرستان کلید زده شد ولی با روند کنونی بازهم می توان نتیجه گیری کرد که هیچ کدام از دولت هایی که تاکنون روی کار آمده اند نتوانسته اند در پهنه پرآب لرستان حتی یک سد را به بهره برداری برسانند و همین پروژه های کوچک نیز سالهاست که تبدیل به حسرتی بزرگ برای استان محروم لرستان شده اند حسرتی به اندازه 12.5 میلیارد مترمکعب آب خروجی از لرستان و لبهای تشنه زنان و مردان روستایی و زمین هایی که طعمه خشکسالی می شود.

............................................

گزارش: زهرا حسینی

/ 0 نظر / 14 بازدید