فرش دستباف ایرانی ( بختیاری) ثبت جهانی می‎شود

مدیر گروه مالکیت معنوی مرکز ملی فرش:
فرش دستباف ایرانی ثبت جهانی می‎شود

خبرگزاری فارس: مدیر گروه مالکیت معنوی مرکز ملی فرش ایران گفت: مقدمات کار برای ثبت جهانی فرش دستباف در کشور صورت گرفته است.

خبرگزاری فارس: فرش دستباف ایرانی ثبت جهانی می‎شود

 

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، سید مهدی میرصالحی ظهر امروز در نخستین کمیته فرش استان چهارمحال و بختیاری در سال 91، اظهار داشت: در ایران هیچ کالایی به ثبت جهانی نرسیده است و هم‌اکنون نخستین کالایی که در مرحله ثبت جهانی قرار گرفته فرش دستباف است.

وی با اشاره به تولیدات فرش دستباف این استان، گفت: فرش بختیاری هویت‌دار است که این موضوع این فرش را از سایر فرش‌‎های استان و کشور متمایز می‌کند.

میرصالحی با بیان اینکه تاکنون فرش ایرانی را با وجود معروفیت‌های جهانی بسیار، نتوانستیم با یک نام و نشان ثبت جهانی شده به بازارها ارائه کنیم،خاطرنشان کرد: در این بستر برخورداری از یک برند جهانی بسیار مهم است.

مدیر گروه مالکیت معنوی مرکز ملی فرش ادامه داد: به‌منظور اینکه بتوانیم فرش کشور ثبت جهانی شود و کالاهایمان را در بازارهای جهانی با نام جهانی ارائه دهیم باید در گام نخست آن را به ثبت ملی برسانیم.

وی افزود: ظرف یکی دو سال گذشته با برقراری تعاملات مثبت با سازمان جهانی و دعوت از اعضای این سازمان به کشور مقدمات کار برای ثبت جهانی شدن فرش صورت گرفته است، اما اجرایی شدن این طرح نیازمند یک عزم داخلی و ملی است، چراکه ثبت جهانی شدن کار ساده‌ای نیست.

نخستین کمیته فرش استان چهارمحال و بختیاری در سال 91 امروز با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیر گروه مالکیت معنوی مرکز ملی فرش ایران، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری، رئیس اداره فرش استان، مدیران عامل تعاونی‌های فرش استان و جمعی دیگر از مدیران استانی در شهرکرد برگزار شد.

/ 0 نظر / 18 بازدید