ازگرگعلی تا تخریب فرهنگسرای بهمن؛ چاره چیست

 

ازگرگعلی تا تخریب فرهنگسرای بهمن؛ چاره چیست

ایبنانیوز / دکتر عباس قنبری عدیوی *

در هفته های اخیر واکنش اجتماعی و رسانه ای بختیاریها به برخی نمایش های موهن صداوسیما از جمله شخصیت موسوم به «گرگعلی»، سبب ساز گفتگوهایی شد که اگر به سوی سازندگی فرهنگی رهنمون نشود، فایده ای در بر نخواهد داشت و شاید حتی مضر باشند. 

نبود برنامه و عقلانیت در اجرای چنین نمایش هایی از سوی مجریان و نظارت محتوایی و دوراندیشی از سوی دست اندرکاران رسانه ی ملی به پیدایی این بحران شگفت انجامیده است. خنده، طنز و شوخی به خودی خود بد نیست؛ اگر این قبیل حرمت شکنی ها و لودگی ها، هدف دار و برای تخریب فرهنگ، هنر و ادب اجتماعی باشد، خطرناک و آسیب زاست. 

هنرمندی که خود از شهری در خوزستان است و چند سال است که با یک گروه تهرانی از این دست بازی ها را ارایه می کند، مقصر نیست. نبود برنامه ای که اجازه ندهد عده ای با هر هدفی به گویش ها، فرهنگ های بومی و اقوام شناس نامه دار اهانت کنند، درد است. 

درد ما نبود پژوهشکده ها و فرهنگ سراهایی است که باید بتوانند برای بختیاری فیلم بسازد، تیاتر تولید کند و دایره المعارف منتشر سازد. تاریخ، ادبیات و دیگر گونه های فرهنگ غنی و دیرینه ی ما نیازمند همت بیشتر همه ی ماست. 

هر کس با هر ابزاری می تواند در این نهضت فرهنگی مشارکت نماید. ما باید به صدا و سیما خط بدهیم که چه بسازد؟ وقتی ما نتوانیم برنامه بسازیم، دیگران برنامه هایشان را بر ما دیکته می کنند! امیدوارم تعاون و روح بزرگ ایلیاتی ما چون نیاکان سرفرازمان، راه گشا شود.

* رئیس مرکز ایران شناسی استان چهارمحال و بختیاری

منبع: ایبنا

/ 0 نظر / 17 بازدید